logo         

Úvod » Knihy » 33 moravských legend


        

33 moravských legend

Alena Ježková

img

 

Číslo produktu: MK031
naše cena bez DPH: 263 Kč
naše cena s DPH (10 %):
289 Kč

Kompletní specifikace

Morava a Slezsko vynikají různorodou krajinou s množstvím hradů, zámků i památných měst. Historie, odlišná od českého prostředí, vnesla do moravských pověstí motivy téměř pohádkové, dýchají ozvěnou Orientu či Balkánu. Dnes se těšíme z toho neobvyklého bohatství příběhů a čtením a vyprávěním ho předáváme dál.

 

33 moravských legend přináší pověsti o moravském králi Ječmínkovi z Chropyně, zbojníku Ondrášovi z Lysé hory, ptáčníku Velenovi z Boskovic či Meluzíně ze zámku Velké Losiny.

Některá vyprávění půvabně vysvětlují vznik velkých měst: Opava má prý jméno od páva a Český Těšín založili bratři, co se na sebe těšili. Málokdo ví, že s hradem Děvičky je spojen příběh tatarské princezny a se zámkem Mikulov zas příběh tureckého paši. Víte, že díky zvonům se Brno ubránilo švédským vojskům? A že tradiční perníkové uši ze Štramberku mají původ v krutém tatarském zvyku? Dozvíte se, proč se v zámku Milotice zjevuje černá hraběnka, koho musí po smrti nosit na hřbetě rytíř z Bučovic a ještě mnoho a mnoho jiného.

 

Přes bohatou výpravnost, kvalitní provedení, velký počet ilustrací a vysokou kvalitu zpracování musíme poznamenat, že žřejmě každou moravskou vlastenku a moravského vlastence velice zamrzí vynechání jednoho z nejvýznamějších a nejkrásnějších měst Moravy, ba dokonce po dlouhá léta hlavního města Moravy a to Olomouce a  dále pak prastarých moravských měst na severovýchod od něj. Zřejmě padly za objeť magickému číslu 33 v názvu této knihy.

 

Knihu dodáváme s logem Moravský patriot, viz přiložená fotografie.

 

Ilustrace: Zdenka Krejčová , cca 100 ilustrací

Počet stran: 192

Vazba: vázáno

Rozměry: 16 × 24 cm

Rok vydání: 2009