logo         

Úvod » Knihy » Odborná literatura » Moravské národní písně a koledy


        

Moravské národní písně a koledy

Radek Lička

img

 

Číslo produktu: MK044
naše cena bez DPH: 180 Kč
naše cena s DPH (10 %):
198 Kč

Kompletní specifikace

Sbírka písní, Moravské národní písně a koledy, které je Moravský patriot partnerem obsahuje 150 moravských lidových písní a koled z celé Moravy. Je zpěvníkem i vhodným doplňkem výuku zpěvu, nebo hry na klávesové nástroje, zobcovou nebo příčnou flétnu, housle, kytaru a další.
Mimo všeobecně známých písní jako jsou například: "Moravo, Moravo", "A ty Réhradice", "Proměny", "Morava krásná zem", "Jsem Moravan", "Ej, od Buchlova", "Bože, cos ráčil", "Ešče si já pohár vína zaplatím" jsou ve sbírce uvedeny i méně známé a přitom překrásné písně s uvedením místa nebo oblasti, ze které pocházejí. Vše je doplněno citáty slavných, stručným přehledem nejvýznamnějších moravských osobností a mnoha krátkými komentáři o historii Moravy. Písně jsou v jednohlasé nebo dvouhlasé úpravě, s textem a akordovými značkami.

Děkovný text od patrnera této publikace, eshopu Moravský patriot, vytištěný v knize spolu s logem:
Obchod Moravský patriot, jménem všech milovníků moravské kultury, děkuje panu Radkovi Ličkovi za vytvoření tohoto skvělého zpěvníku, do ktrého sepsal písně, bez nichž by jsme my Moravané ztratili nejen odkaz našich předků, ale i svou duši.
Za tým Moravský patriot, Jiří Máca

 

Autor Moravských národních písní a koled Radek Lička se již mnoho let věnuje hudební kompozici (napsal přibližně 100 skladeb pro děti a mládež). Prošel mnoha hudebními žánry a spolupracoval s řadou jihomoravských hudebních skupin jako hráč na klávesy a akordeon. Od roku 2002 se věnuje výuce hry na keyboard. Se svými žáky se úspěšně zúčastnil několika středoevropských soutěží. Je také autorem publikací pro děti "Škola hry na elektronické klávesové nástroje" z roku 2014 a "Veselé etudy pro elektronické klávesové nástroje" z roku 2015. Celou jeho tvorbu výrazně ovlivňuje láska k Moravě.

Závěrečné slovo autora této publikace:
Publikace obsahuje 150 populárních i zcela neznámých písní ze všech moravských krajů. Přitom na Moravě jsou dosud tři oblasti živé hudby: Podluží, Moravské Slovácko a Valašsko. I z ostatních míst ožívají mnohé krásné písně uložené v různých sbírkách. Jedná se především o mimořádně rozsáhlou sbírku Františka Sušila Moravské národní písně s nápěvy do textů vřazenými, ve které je shromážděno dokonce daleko více nápěvů, než je u obdobné sbírky Karla Jaromíra Erbena v Čechách Prostonárodní české písně a říkadla.
Pokud porovnáme  lidové písně v Čechách a na Moravě, české písně se dost blíží hudbě umělé, barokního základu, převážně ve stupnicích durových. U moravských písniček se používají stupnice rozličné, časté jsou změny rytmu. Bohatý obraz stupnic zpestřuje nadto ještě hojné a velmi volné užití modulací, jejichž postup je neobyčejně živý. Obecně lze tedy říci, že české a moravské písně se od sebe dosti liší, jedná se o značně jiné hudební světy.

 

Ukázky moravských koled z tohoto zpěvníku od rúzných interpretů (otevírají se do nových oken Vašeho prohlížeče):

 

Počet stran:  72

Rozměry: 298 x 210 x 5 mm

Formát: brožovaná bez přebalu

Rok vydání: 2016

 

Knihu dodáváme s razítkem loga Moravský patriot na první straně.

Naše logo vidíte na těchto stránkách vlevo nahoře.