![]() |
Úvod » Oblečení a doplňky » Dresy » Moravský hokejový dres
Moravský hokejový dres pro fanoušky, ale i hráče, kteří postrádají moravskou symboliku na dresech hokejové reprezentace ČR.
Velikost objednejte podle přiložené tabulky.
Stručný popis dresu:
Na přední části dresu dominuje velká orlice (moravské národní zvíře) s moravským znakem na hrudi a nápisem MORAVIA pod ním. Ve véčku výstřihu dresu je nápis: "od roku 822". Je to odkaz na rok první písemné zmínky o Moravanech jako o etniku obývajícím naši vlast.
Náramenníky jsou provedeny v moravských barvách a jsou na nich umístěny hlavy orlic.
Na obou rukávech je logo našeho e-shopu a moravská vlajka.
Na zádech dresu při popisu zhora je nápis MORAVA v hlaholici (původním moravském písmu) a latince. Níže je obrys historického území Moravy bez moravských enkláv (enklávy jsou oblasti mimo základní území spadající pod moravskou samosprávu) s textem slavnostní písně Moravanů. Ve spodní části je v koruně uvedená webová adresa WWW.ZAMORAVU.EU což je odkaz na stránku občanského spolku Moravská národní obec z.s., který je naším hlavním partnerem.
Moravská zemská symbolika na dresech je vytvořena podle nejnovějších bádání, české nacionální argumenty v této oblasty byly odborně vyvráceny a proto nebyly při vývoji dresu zohledněny.
Materiál: Kepr (Velmi kvalitní a vysoce odolný materiál vyznačuje se současně vysokou prodyšností a odvodem potu na povrch látky. Složení je 100% polyester. Gramáž 230 g/m2.)
Dres není pouze na ozdobu! Je z kvalitního materiálu, proto je možno ho běžně používat ke hře.
Reklamní agentura z Valašských Klobouk, která nezištně vytvořila grafiku dresů: Design 88.
Velikost XXS je vyprodaná.
Ohlasy na moravský dres:
O dresu, Moravě a o Čechii
Po 17. listopadu 1989 jsme se nadechly svěžího svobodného vzduchu. Po letech komunistického diktátu jsme zejména my na Moravě věřili, že si budeme moci opět o svých věcech, v rámci republiky, rozhodovat sami jak je to běžné ve skvěle fungujícím Rakousku, Německu, Švýcarsku. Zkrátka obhospodařovat svou zemi obdobně jako staletí před zrušením zemského uspořádání Klementem Gottwaldem a Rudolfem Slánským , kteří zřejmě model bohatého centra a chudého okolí dostali příkazem z Moskvy.
Velký znak ČR na hrudích našich hokejistů nás od roku 1993 až donedávna udržoval v hrdosti a naději, že Morava patří do tohoto státu, že se s Moravany počítá, že hokejisti reprezentují i nás.
Od roku 2015 se naše republika módně označuje jako Česko, Czechie {čechye} . Pro mě tento název není zeměpisným, jak se nám mnozí snaží vnutit, ale národoveckým názvem, tedy označením oblasti, kterou se českojazyčné nacionální skupině podařilo obsadit a cokoliv jiného než českého z ní soustavně a trpělivě vytlačovat. Ten trend je jasný, takže je jasné, že sporty jsou u nás samozřejmě označovány jako české. Z fotbalových a hokejových reprezentačních dresů, jako mávnutím kouzelného proutku, nedávno zmizely moravské i slezské orlice.
Hrozby, žádosti ani prosby směřované do Prahy nepomáhají. Nezbývá nám tedy nic jiného, pokud chceme mít zastoupené symboly Moravy při reprezentačních utkáních, než vytvořit si vlastní moravský dres, ve kterém budeme moci hrdě fandit týmu, který není jen český, ale je i náš moravský.
Často kladené otázky
Kde to začalo?
Myšlenka moravského hokejového dresu vznikla ve Zlínském kraji, kde se s dědictvím komunistického režimu už vypořádali a Gottwaldov přejmenovali zpět na Zlín. V podobné situaci se nachází i celá Morava, které komunistický režimem roku 1948 protiprávně zrušil její samosprávu, kterou v různé míře měla od svého vzniku.
Proč?
Odstraněním znaků Moravy a Slezska z reprezentačních dresů jsme opět udělali krok zpět ke komunistickému centralistickému vnímání republiky. Vzpomeňte si, jak vypadaly hokejové dresy za socialismu!
Je správné fandit hokejové reprezentaci ČR v moravském dresu?
Je to v naprostém souladu s preambulí vzniku České republiky začínající slovy: „My občané České republiky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku...“. Morava je stále součástí ČR, i když se o tom příliš nemluví a hokejisté z Moravy jsou důstojnou oporou naší reprezentace, i když jsou nazýváni Čechy. Především tým ČR reprezentuje celou republiku a není to pouze reprezentace českého národa, jak mnozí mylně uvádí, ale všech občanů České republiky, kterými jsou především Češi, Moravané a Slezané.
Co vyjadřuji nošením moravského dresu?
Dávám tím najevo, že Morava je moje domovina, které se za žádnou cenu nevzdám a že rozhodnutí „potentátů“, ať už fotbalových, hokejových, nebo politiků v Praze, nemá vliv na moje cítění.
Říkám tedy: „Su Moravan a Morava je má vlast!“
Níže přikládám stanovisko ředitele odboru všeobecné správy MV ČR, ve kterém je jasně uvedeno, že velký státní znak na dresy je možno umístit. Zákon totiž vůbec nepředpokládá, že by se našel někdo tak bezcharakterní, že bude od ČR brát peníze za její reprezentaci a přitom si na dres znak ČR neumístí.
STANOVISKO K NEOZNAČOVÁNÍ DRESŮ SPORTOVCŮ REPREZENTUJÍCÍCH ČESKOU REPUBLIKU VELKÝM STÁTNÍM ZNAKEM
Dotaz:
Je povinností sportovců reprezentujících Českou republiku mít na svých dresech vyobrazen Český státní znak? Neporušuje Česká fotbalová asociace zákon, když je na dresech fotbalistů reprezentujících ČR vyobrazen pouze znak ČFA, nikoli velký státní znak?
Odpověď:
Zákon č. 352/2001 Sb., o užívání státních symbolů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o užívání státních symbolů“) v § 3 odst. 1 písm. g) uvádí, že se velký státní znak užívá k zevnímu označení dresu sportovců reprezentujících Českou republiku. Toto ustanovení však nezakládá povinnost k takovému označování, ale možnost na těchto dresech velký státní znak užívat. Tomuto závěru nasvědčují dvě skutečnosti. Jednak text důvodové zprávy k § 3 zákona o užívání státních symbolů, v němž se výslovně uvádí, že „Oprávněné osoby uvedené v § 2 jej budou moci užívat v zákonem stanovených případech, např. sportovci na dresech při reprezentaci České republiky…“. Důvodová zpráva tak hovoří o možnosti, nikoli povinnosti velký státní znak v této situaci užívat. Druhým důvodem pro tento závěr je skutečnost, že zákonodárce do sankčních ustanovení zákona o užívání státních symbolů nezakotvil postih za neoznačení dresů české sportovní reprezentace. I kdybychom tedy dospěli k závěru, že užívání velkého státního znaku na dresech české sportovní reprezentace je podle § 3 odst. 1 písm. g) zákona o užívání státních symbolů povinné, nebylo by možno přistoupit k žádnému postihu. Jak ale vyplývá z výše uvedeného, lze mít za to, že bylo záměrem zákonodárce zakotvit užívání velkého státního znaku pro českou sportovní reprezentaci jako možnost, nikoli povinnost.
Neoznačování dresů české sportovní reprezentace nenaplňuje v současnosti skutkovou podstatu žádného správního deliktu ani trestného činu.
Vydání stanoviska:
září 2016 (Stanoviska tohoto či obdobného obsahu poskytována na základě opakujících se dotazův průběhu roku 2016.)
Schválil:
JUDr. Václav Henych, ředitel odboru všeobecné správy MV ČR
Adresa tohoto stanoviska:
https://search.seznam.cz/?q=dresy+fa%C4%8Dr&url=https%3A%2F%2Fwww.mvcr.cz%2Fsoubor%2Fstanovisko-neoznacovani-dresu-sportovcu-reprezentujicich-ceskou-republiku-velkym-statnim-znakem.aspx&data=lgLEEAmCcaCYuNwB3u8s-oEhRgTEQJxyZFNaO-Ue8W0Wsr1sQ1_A8kxDLcGqZSKXGPyo63v_65UnQrLlsUWLmj48ATlfGVnjbQkaoWDez7FsAeW8kQfOXH7n8MQCiHSSxALk38QCHRQ%3D